Kościół pw. św. Alfonsa Marii de Liguori mieści się w Rzymie na via Merulana. Historia kościoła sięga 1855 roku, kiedy redemptoryści wykupili teren po zburzonym klasztorze augustianów. Od tej pory ten przepiękny kościółek przechodził drobne przebudowania. Jest miejscem szczególnym – w nim, nad ołtarzem, jest przechowywana ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Do tego kościoła MBNP łatwo trafić idąc z Bazyliki Matki Bożej Większej do Bazyliki św. Jana na Lateranie (mapka na dole strony). Miejsce nie do ominięcia!
Miesiąc: kwiecień 2006
Przesłanie ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy
Temat ikony koncentruje się na Męce krzyżowej, która czeka Jezusa. Obraz przedstawia cztery postaci: Dzieciątko Jezus, Dziewicę Maryję oraz archaniołów Michała i Gabriela. Niesione przez Archaniołów narzędzia przypominają, że Dzieciątko Jezus czeka kiedyś straszna śmierć krzyżowa.
Proces tworzenia ikony
Historia ikony sięga być może nawet XII wieku. Nic nie wiadomo o jej autorze, gdyż ikon zwykle nie oznacza się autografem czy adnotacją o miejscu czy dacie powstania. Wiadomo, że ikony typu Matki Bożej Bolesnej były popularne w okresie średniowiecza na obszarach między Rusią a Grecją. Nie jest wykluczone, że Autor obrazu był mnichem z świętej góry Athos.
Historia ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy
Zapewne nigdy nie dowiemy się, skąd naprawdę pochodzi ikona Matki Nieustającej Pomocy. I tylko pobożnym domysłem pozostanie to, czy może Bóg tak pokierował losami tej prawosławnej ikony, by zbliżyć do siebie Kościoły Wschodni i Zachodni? A były to losy pełne nagłych zwrotów, „przypadków” a nawet niebiańskich interwencji.
Od powstania do końca XV wieku
Brakuje pewnych informacji o tym, gdzie i kiedy powstała ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Tej wiedzy dostarczają nam po części analiza artystyczna i laboratoryjna obrazu.
Jan Paweł II i Matka Boża Nieustającej Pomocy
Jan Paweł II był pierwszym papieżem, który nawiedził kościół św. Alfonsa na via Merulana. W swoich homiliach kilkukrotnie wspominał o nabożeństwie do Matki Nieustającej Pomocy, które towarzyszyło mu już od czasów dzieciństwa. Ojciec Święty osobiście koronował obrazy Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jaworznie i w Wadowicach.
Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy I
O Matko Nieustającej Pomocy, z największą ufnością przychodzę dzisiaj przed Twój święty obraz, aby błagać o pomoc Twoją. Nie liczę na moje zasługi, ani na moje dobre uczynki, ale tylko na nieskończone zasługi Pana Jezusa i na Twoją niezrównaną miłość macierzyńską. Tyś patrzyła, o Matko, na rany Odkupiciela i na krew Jego wylaną na krzyżu dla naszego zbawienia. Tenże Syn Twój umierając dał nam Ciebie za Matkę. Czyż więc nie będziesz dla nas, jak głosi Twój słodki tytuł: Nieustającą Wspomożycielką? Ciebie więc o Matko Nieustającej Pomocy, przez bolesną mękę i śmierć Twego Boskiego Syna, przez niewypowiedziane cierpienia Twego Serca, o Współodkupicielko, błagam najgoręcej, abyś wyprosiła mi u Syna Twego tą łaskę, której tak bardzo pragnę i tak bardzo potrzebuję…
Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy II
Pieśń na wejście: Niepokalana…Prowadzący (=P): Klęknijmy. Gromadzimy się dla uczczenia naszej Matki i naszej Nieustającej Pomocy. Przypomnijmy sobie, jak ona pomagała innym. Całe jej życie było lekcją miłości.
Założyciel – św. Alfons Maria Liguori
Założyciel Redemptorystów, św. Alfons Maria Liguori, był synem neapolitańskiego arystokraty. Był niezwykle uzdolniony w dziedzinach, literatury, malarstwa, muzyki, jednak odbył studia prawnicze i został cenionym adwokatem.
Kiedy padł ofiarą pewnej intrygi i przekupstwa, uległ zniechęceniu. Wtedy to zaczął myśleć o poświeceniu się Bogu i ludziom. Wstąpił do seminarium i w wieku 30 lat został księdzem. Poświęcał się głównie pracy apostolskiej wśród ubogiej młodzieży rzemieślniczej i robotniczej, zasłynął też jako kaznodzieja. Gdy po kilku latach ciężkiej pracy udał się na odpoczynek do Amalfi, zobaczył kompletnie opuszczonych i zaniedbanych religijnie górali. Postanowił więc założyć zgromadzenie, które zajmowałoby się najbardziej potrzebującymi, ubogimi i religijnie zaniedbanymi. Tak w roku 1732 powstało dzieło „Najświętszego Odkupiciela” – redemptorystów. Regułę zakonu zatwierdził w 1749 roku papież Benedykt XIV.
Matka Boża Nieustającej Pomocy na znaczku pocztowym
Poczta Polska w swoich seriach znaczków wydaje serię „Sanktuaria Maryjne”. 14 sierpnia 2002 roku, w wigilię święta Wniebowzięcia Matki Bożej, wprowadzono do obiegu znaczek Matki Bożej Nieustającej Pomocy z sanktuarium w Jaworznie.
Pieśń: Pomagaj nam
Matko Pomocy Nieustającej,
Pomagaj nam, pomagaj nam.Uproś nam żywą wiarę, grzechów przebaczenie,
Ewangelii Jezusa w prawdzie zrozumienie.
Wzbudź wrażliwość sumienia, ożyw nas miłością,
Niech pszenicą dojrzałą serca nasze rosną.
Każde dziecko…
Każde dziecko w Matce Bożej Nieustanną Pomoc ma,Ona zawsze je wysłucha, nie opuści siłę da.Spiesz więc do Niej dziatwo mała, do niebieskiej Matki twej, By ci łaski swe dawała, wciąż w Maryi ufność miej.