Ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy znajduje się w kościele redemptorystów w Rzymie. Jej historia sięga XII wieku. Nic nie wiadomo o jej autorze, gdyż ikon zwykle nie oznacza się autografem czy adnotacją o miejscu czy dacie powstania, w myśl słów Ewangelii: „Trzeba, aby On wzrastał, a ja się umniejszał” (J 3, 30). Wiadomo, że ikony typu Matki Bożej Bolesnej były popularne w okresie średniowiecza na obszarach między Rusią a Grecją. Nie jest wykluczone, że autor obrazu był mnichem z świętej góry Atos (zob. str. 13).
Miesiąc: czerwiec 2014
Uczyńcie ją znaną całemu światu! (2)
W poprzednim numerze poznaliśmy przesłanie ikony, w tej części odtworzymy jej historię: od prawosławnej góry Atos do centrum katolickiego świata, Rzymu. A były to losy pełne nagłych zwrotów i niebiańskich interwencji
Uczyńcie ją znaną całemu światu! (3)
Jak dowiedzieliśmy się w poprzedniej części historii, od 1876 r. rozpoczął się okres szczególnie nasilonej misji rozszerzania czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy na całym świecie. W tym roku Pius IX powołał bractwo MBNP i św. Alfonsa, obdarzając je licznymi odpustami. Modlitwy zostały zatwierdzone także w języku polskim. Dzięki temu już 10 lat później nabożeństwo do MBNP było dobrze znane w porozbiorowej Polsce.
Sł. B. o. Bernard Łubieński
Bernard Łubieński herbu Pomian (1846–1933), którego beatyfikacji oczekujemy, jest nazywany Apostołem Polski. Już w wieku niespełna 12 lat wyjechał do Anglii, gdzie rozpoczął naukę w kolegium św. Cuthberta w Ushaw. W 1864 r. został przyjęty do zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela, zwanego popularnie redemptorystami.
Ikona – okno do nieba
Słowo „ikona” pochodzi z języka greckiego – εικων, eikón – i oznacza obraz, podobieństwo, wizerunek. W tradycji Kościoła Wschodniego ikona jest wyobrażeniem, który przedstawia wiernym miejsce obecności Boga i nośnik Jego łaski. Ikona posiada wielkie bogactwo duchowe. Ukazuje w całej pełni uczestnictwo człowieka w życiu Bożym poprzez świętość, gdyż przedstawia osobę, która tę świętość osiągnęła. Dlatego życie malarza ikon wymaga od niego modlitwy postu i umartwienia. Ikona nie jest malowana lecz pisana modlitwą i błogosławieństwem Ducha Świętego.
Kolegiata Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Marii Magdaleny w Poznaniu
Historia poznańskiej kolegiaty sięga 1651 roku. To jeden z najpiękniejszych kościołów Poznania. W jednej z kaplic fary znajduje się obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Historia kultu Maryi z ikony w Poznaniu sięga XVII wieku, jednak w XIX wieku obraz zaginął.
Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jaworznie
Sanktuarium w Jaworznie może się poszczycić ikoną Matki Bożej Nieustającej Pomocy, koronowaną przez Jana Pawła II. Jest to polskie centrum kultu Maryi pod tym wezwaniem
Kościół Balcaran (Filipiny)
Kościół Balcaran na Filipinach to jeden z najczęściej nawiedzanych kościołów w Azji. Przybywają tam pielgrzymi z całego świata. Pierwsza nowenna była celebrowana 23 czerwca 1948 roku, w rocznicę koronowania Ikony koronami papieskimi. W tej nowennie wzięło udział około 70. osób.
Bazylika Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Bostonie
Historia ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy w kościele w Roxbury (Boston) sięga 1876 roku. Jest to pierwszy kościół na kontynencie amerykańskim, w którym zaczęto odmawiać nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.